3 x M, czyli Miejskie Muzeum Miraży (Streetwalker)

3 x M, czyli Miejskie Muzeum Miraży (Streetwalker)

Trudno znaleźć przepis na udany performance. Niekiedy, mimo usilnych starań, artyście nie udaje się osiągnąć zamierzonego celu, czasem jednak wystarczy chwila, by między twórcami a widownią/uczestnikami wytworzyła się swoista magiczna więź, przełamująca wszelkie granice, obawy czy początkowe zakłopotanie. Tak właśnie było w przypadku spotkania z teatrem Kud Ljud.

Spacer grupki obcych sobie osób pod przewodnictwem charyzmatycznej pary okazał się być fascynującą podróżą pod dyktando zbiorowej wyobraźni. Uliczki pomiędzy placem Bohaterów Getta a fabryką Oscara Schindlera zamieniły się w interaktywne gabloty pełne najznamienitszych dzieł sztuki. I tak zwykły znak drogowy okazał się częścią tryptyku traktującego o traumie z dzieciństwa, psia kupa na trawniku – śmiałym nawiązaniem do fekaliów sprzedawanych przez amerykańskiego awangardystę, a ostrzegawcze pachołki drogowe – rozrzuconymi po całym mieście megafonami białoruskiej aktywistki.

Już po kilku stacjach, na których poznaliśmy kolejne „dzieła”, uczestnicy Streetwalkera chętnie włączali się do ożywiania szarej przestrzeni wokół. Kilka prostych, ale niezwykle pomysłowych gestów dwójki przewodników uruchomiło całą falę kreatywnych rozwiązań, pozwoliło w zupełnie inny sposób popatrzeć na przestrzeń, w której codziennie poruszamy się często bezrefleksyjnie, automatycznie.

Uczestnicy projektu na zakończenie akcji mieli znaleźć w najbliższym otoczeniu własne „dzieło” sztuki, sfotografować je uprzednio przygotowanymi polaroidami oraz opisać na specjalnie przygotowanych kartach. Możliwość dołączenia własnej pracy do niewidzialnego zbiorowego muzeum stanowiła zwieńczenie tej krótkiej, aczkolwiek niezwykłej przygody. Oby więcej takich projektów!

 

Piotr Gaszczyński, Teatralia Kraków
Internetowy Magazyn „Teatralia”, numer 148/2015

 

  1. Krakowskie Reminiscencje Teatralne, 12-17 października 2015

Teatr Kud Ljud

Streetwalker

twórcy: Teatr Kud Ljud, Katarzyna Sitarz, Ewa Hubar, Tomasz Foltyn

fot. materiały prasowe

 

Piotr Gaszczyński (1987) – absolwent filologii polskiej oraz teatrologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. W „Teatraliach” publikuje od 2010 roku. Miłośnik groteski pod każdą postacią, fan Manchesteru United i czarnej kawy.