25 lat Festiwalu Mozartowskiego

25 lat Festiwalu Mozartowskiego

8 czerwca 2015 roku w Warszawie już po raz 25 rozpocznie się Festiwal Mozartowski, którego organizatorem jest Warszawska Opera Kameralna. Podczas tej jubileuszowej edycji, oprócz wyśmienitych koncertów i spektakli, widzowie będą mogli wziąć również udział w wydarzeniach towarzyszących Festiwalu.

Pierwszy raz Festiwal został zorganizowany w 1991 roku, aby uczcić 200. rocznicę śmierci kompozytora. Od początku założeniem organizatorów było stworzenie międzynarodowego środowiska, by dać widzom jak największą różnorodność podejścia w przygotowanych przez uczestników programach.

W tym roku Festiwal rozpocznie spektakl premierowy „Wesele Figara” (reżyseria Wasyl Wowkun) w Warszawskiej Operze Kameralnej, przygotowany wspólnie z Operą Lwowską.

Festiwal Mozartowski to również niezapomniane miejsca, między innymi: Muzeum Pałacu w Wilanowie, Łazienki Królewskie czy Zamek Królewski.

Co ważne, twórcy Festiwalu nie zapominają o najmłodszych. W tym roku, z myślą o dzieciach zostały przygotowane spektakle: „W krainie czarodziejskiego fletu” (na podstawie opery „Czarodziejski flet”) i „Bastienka” (na podstawie opery „Batien und Bastienne”).

Festiwal Mozartowski jest ważnym wydarzeniem na mapie artystycznej nie tylko Warszawy, ale przede wszystkim Polski. To szczególne wydarzenie pozwala osobom, dopiero zaczynającym przygodę z takim rodzajem muzyki, na poznanie twórczości tego wybitnego kompozytora, a melomanom na kolejną dawkę dobrze znanych im dźwięków. Co roku grono publiczności się powiększa, co roku są to nowe pokolenia ciekawych i spragnionych muzycznych tonacji odbiorców.

Katarzyna Prędotka, Teatralia Warszawa