25.11.2012 – premiera w TEATRZE MUMERUS

TEATR MUMERUS przedstawia spektakl Tajemnik

Odkąd człowiek myśli – przeczuwał i lękał się zawsze nowej istoty, silniejszej niż on spadkobierczyni swojej na ziemi, i że odczuwając jej blizkość a nie będąc zdolnym przeniknąć natury tego władcy, stworzył, pod wpływem swojej trwogi, cały fantastyczny tłum tajemniczych tworów, widm niepochwytnych, zrodzonych z lęku.

Guy de Maupassant, Horla

Światem Tajemnika rządzi jakieś licho. Takie, co to łobuzuje i potrafi narobić hałasu – przyszło na kolację i wszystkim łyżki z rąk powytrącało, a co było nagotowane do zjedzenia – pożarło. A potem spragnione wyssało ze wszystkich krew, zostawiwszy tylko jedno niemowlę w kołysce na rozmnożenie. Ale to także licho, które na swój sposób przeczuwa – niczym niepochwytną Horlę –  każdy z bohaterów Tajemnika. Licho jak pragnienie i niemożność jego realizacji. Obsesja, która każe    uganiać za cudną boginką wodną, Majką – choćby i na koniec świata, na śmierć niechybną. W spektaklu oprócz dawnych wierzeń w demony i wiedźmy pojawią się także czary mechaniczne, doprowadzające do buntu samolotów, samochodów, a nawet rozwścieczonych granatów ręcznych, które zaczną ryć pod ziemią niczym krety!

Aktorzy: Beata Kolak, Anna Lenczewska, Jan Mancewicz, Karol Piotr Zapała, Robert Żurek

Scenariusz i reżyseria: Wiesław Hołdys

Maski: Jan Polewka

Konsultacja muzyczna: Michał Braszak

Współpraca scenograficzna: Katarzyna Fijał

Technika: Tadeusz Przybylski

Asystent reżysera: Agnieszka Dziedzic

Organizacja: Maria Śmiłek

Premiera:25 listo pada 2012 r., godz.20:00

Następny pokaz: 26 listopada 2012 r., godz. 20:00

Pokazy w Teatrze Zależnym Politechniki Krakowskiej

ul. Kanonicza 1, Kraków

Spektakl został zrealizowany przy udziale finansowym Województwa Małopolskiego

W scenariuszu wykorzystano fragmenty Klechd polskich Bolesława Leśmiana oraz Baśni o żelaznym wilku Światopełka Karpińskiego