23.03. – światowa prapremiera spektaklu/koncertu “Chopin bez fortepianu” 23 marca 2013 r. w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie

Bez nazwy-1

 

 

 

 

Chopin bez fortepianu to kolejna rewizja polskiego narodowego dziedzictwa autorstwa Michała Zadary.

Reżyser znany z odkrywczych interpretacji klasycznych dramatów (Odprawa posłów greckich Kochanowskiego, Wesele Wyspiańskiego, Ksiądz Marek Słowackiego, Aktor Norwida), oraz projektów badających historię polską (Wałęsa. Historia wesoła, a ogromnie przez to
smutna, Awantura warszawska, Sześć polskich mów) tym razem opuszcza bezpieczne granice teatru, by poddać interpretacji muzyczną esencję polskości: koncerty Chopina.

W tej najbardziej ryzykownej transkrypcji w dotychczasowym dorobku artysty towarzyszy mu najwybitniejszy żyjący polski dyrygent – od sezonu 2013/14 dyrektor Filharmonii Narodowej – Jacek Kaspszyk, oraz aktorka wielokrotnie nagradzana za role w teatrze dramatycznym i reżyserka własnych inscenizacji w teatrze i operze, Barbara Wysocka.

Pod batutą Maestra Kaspszyka, Barbara Wysocka wykona oba koncerty fortepianowe razem z orkiestrą Sinfonietta Cracovia – ale nie będzie grała na fortepianie, tylko opowie widzom krok po kroku, co robi fortepian. Scenariusz powstał z wywiadów z wybitnymi pianistami, prac muzykologicznych, biografii, listów Chopina oraz dzieł filozoficznych i teoretycznych. Jest werbalnym odpowiednikiem partii fortepianowej, przewodnikiem po koncertach, ich opisem i komentarzem. Struktura tekstu tego spektaklu odpowiada kompozycji koncertów.

Muzyka nie służy tylko do słuchania – może te prowokować różne interpretacje i dyskusje z nią i wokół niej. Chopin bez fortepianu wynika z przeświadczenia, e muzyka to nie tylko sztuka organizacji struktur dźwiękowych w czasie. Rozmowa o muzyce jest integralną częścią doświadczenia dzieła muzycznego. Ponad stuletnia recepcja dzieła muzyki Chopina oparta wyłącznie na wirtuozowskim jej odtwarzaniu nie wyczerpuje możliwości dialogu ani konfrontacji z dziełem, ani refleksji się nad kontekstem, w którym się je wykonuje.

Chopin bez fortepianu to działanie partyzanckie, może nawet noszące znamiona przemocy czy świętokradztwa, które ma na celu przywrócenie możliwości rozmowy o Chopinie, o koncertach, o muzyce, o Polsce, i o kulturze w ogóle.

Chopin bez fortepianu

Dyrygent teatru słowa, reżyser orkiestr na całym świecie oraz aktorka, która widzi muzykę i słyszy teatr – współpracują przy bezprecedensowym koncercie/spektaklu

Dyryguje: Jacek Kaspszyk
Reżyseruje: Michał Zadara
Występują: Barbara Wysocka i Sinfonietta Cracovia

Światła i projekcje: Artur Sienicki
Producent: Agencja Artystyczna GAP

Światowa Prapremiera 23 marca 2013 r.
Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie

Kontakt:
Menedżerka projektu: Marta Kuźmiak,
news@zadara.pl, tel. + 48 501 795 110