2, 4.12.2017 | Don. K. | Muzeum Narodowe we Wrocławiu

2, 4.12.2017 | Don. K. | Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Don K – światowa prapremiera spektaklu inspirowanego

życiem Tadeusza Kościuszki

Premiera: 2 grudnia 2017, godz. 19:00 i 21:00

kolejna prezentacja: 4 grudnia godz. 17:30

Efektowna scenografia rysowana światłem na oczach widzów i zmieniająca wygląd holu głównego Muzeum, druki 3D, reżyseria live, eksperymenty dźwiękowe, a w efekcie spektakl-instalacja teatralna Don K. – oto wspólna propozycja Muzeum Narodowego we Wrocławiu i Cloud Theater przygotowana z okazji Roku Kościuszkowskiego.

Kim jest główny bohater spektaklu? Józef K.? Obywatel Kane? Don Kichot? Kim jest samotny człowiek, który dziesiątki razy – na koniu, pieszo i na kolanach – przemierzał świat w poszukiwaniu wolności dla wszystkich ludzi? Walczył z inercją postępu, skazując się na samotność wobec świata, historii, osobistych i narodowych oczekiwań, by w końcu spotkać się z samotnością wobec śmierci – nie tylko idei, ale i własnej.

Wideo-performerzy, aktorzy i muzycy inspirowani życiorysem polsko-amerykańskiego bohatera narodowego przy pomocy najnowocześniejszych technologii stworzą współczesną opowieść o Tadeuszu Kościuszce i jego legendzie.

Kościuszko wyprzedzał swe czasy po stokroć, wielkimi marzeniami i nie mniejszymi porażkami. Bez wątpienia to jeden z najodważniejszych umysłów swoich (i naszych?) czasów, który dał się porwać wirowi historii tak, jak czasem człowiek daje się porywać wielkiej miłości – bez reszty – wyjaśnia Teo Dumski, reżyser.

Naszym celem jest dotarcie do współczesnego widza, przybliżenie mu postaci Tadeusza Kościuszki, wyjście poza utrwalony przez Panoramę Racławicką wizerunek bohatera na koniu, pokazanie żywego człowieka, który w swoich poglądach, zainteresowaniach okazuje się być bardzo bliski współczesnym – mówi Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Podjęliśmy współpracę z Cloud Theater – młodym, ale już docenionym wrocławskim zespołem teatralnym, wykorzystującym najnowocześniejsze technologie, eksperymentującym. Uważamy, że poprzez użycie nowych środków przekazu mamy szansę na nowo zainteresować odbiorców fascynującą postacią Kościuszki.

Zespół Cloud Theater, łącząc tradycyjne i cyfrowe środki wyrazu, stworzył własny język teatralny. W spektaklu Don K. język ten pozwoli widzowi przekroczyć linię, która dzieli świat rzeczywisty od tego generowanego za pomocą technologii. Granice wyznaczone przez architekturę Muzeum zostaną poszerzone o scenografię rysowaną na oczach widza i wyświetlaną z projektorów w przestrzeni muzealnego holu. W połączeniu z grą aktorską, setkami postaci wydrukowanych na drukarkach 3D, reżyserią live i eksperymentami z dźwiękiem pozwoli to stworzyć żywy – i ulotny – eksponat muzealny.

Cloud Theater – teatr w chmurze, to niezależny zespół artystów założony w 2016 r. przez wrocławskiego twórcę Teo Dumskiego. Teatr zachwycił publiczność swoją pierwszą produkcją Krótkim Zarysem Wszystkiego, która była pokazywana i nagradzana na prestiżowych festiwalach (m.in. Boska Komedia w Krakowie, CaFE Festival w Budapeszcie, Studiobühne w Kolonii czy Belaya Vezha w Brześciu). Na 38. PPA miała miejsce premiera kolejnego spektaklu: Technologia jest Istotą (nominacja do Wrocławskiej Nagrody Teatralnej, rozdanie nagród 4 grudnia br.). W tym roku międzynarodowa grupa krytyków teatralnych podczas festiwalu „Belaya Vezha” (Brześć, Białoruś) przyznała Cloud Theater nagrodę za „sukces w poszukiwaniu nowych form w teatrze”.

 

Reżyseria: Teo Dumski

Występują: Teo Dumski, Magda Górnicka-Jottard, Sebastian Siepietowski, Jacek Tuńczyk Fedorowicz

Produkcja: Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Premiera: 2 grudnia 2017, godz. 19:00 i 21:00

kolejna prezentacja: 4 grudnia, godz. 17:30

Bilety do nabycia w kasie biletowej Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Rezerwacja: tel.: (71) 372 51 50 (51, 53), w. 333

kasabiletowa@mnwr.art.pl