Styczniowe premiery w Teatrze Nowym w Krakowie

Styczniowe premiery w Teatrze Nowym w Krakowie

W styczniu aż dwie premiery studenckie w Teatrze Nowym w Krakowie.   Teatr Nowy w Krakowie w styczniu zaprasza na premierę studencką spektaklu „Wszystkie misie lubią miód” w reżyserii Mikity Waladzko oraz spektaklu „Szwaczki” w reżyserii Piotra Siekluckiego. Dla uczniów i studentów bilety w cenie 10 zł. Po spektaklach odbędzie się spotkanie z twórcami, które poprowadzi Alicja Müller – redaktor naczelna „Teatraliów”. Doktorant na Wydziale Polonistyki UJ.

15 stycznia, 19:15 „Wszystkie misie lubią miód”

Spektakl inspirowany autentyczną i mrożącą krew w żyłach historią Anatolija Moskwina, zajmującego się za dnia nauką i kulturą celtycką, a w nocy buszującego po rosyjskich cmentarzach, by wykopywać z grobów ciała małych dziewczynek. Mężczyzna wierząc, że wskrzesza dzieci, otaczał je czułą opieką. W swoim mieszkaniu urządził istne mauzoleum, z prawie trzydziestoma zmumifikowanymi ludzkimi lalkami. Przedstawienie, powstałe w oparciu o sztukę napisaną przez Grzegorza Stępniaka, dalekie jest jednak od konwencji klasycznego dramatu biograficznego. Nie stara się odpowiedzieć na pytanie o motywację i psychikę Moskwina. Nie dba o ciąg przyczynowo-skutkowy, ani psychologiczne prawdopodobieństwo. Zamiast tego oferuje szaloną, momentami zabójczo zabawną, momentami przerażającą, podróż przez krajobraz wyznaczany przez martwe dziewczynki, które nagle ożywają na scenie, surrealistyczne momenty, pełne absurdalnego humoru i filmową narrację właściwą kinu inicjacyjnemu. W stworzonym scenicznym mikrokosmosie nic nie jest takie, jakim wydaje się na pierwszy rzut oka. Moskwin nie jest patologicznym szaleńcem, wydobyte przez niego z grobów dziewczynki – nie są niewinne i naiwne, a ich rodzice – nie są zbyt przyjęci tym, co zdarzyło się z córkami. Nad wszystkim natomiast unosi się duch upiornej, pop-kulturowej, a zarazem złowieszczej zabawy językiem, teatrem, a przede wszystkim – powszechnie obowiązującymi społecznymi regułami.

Reżyseria: Mikita Waladzko

Tekst: Grzegorz Stępniak

Scenografia i video: Krzysztof Kaczmar

Choreografia: Jarek Widuch

Kostiumy: Adrian Lewandowski

Reżyseria światła: Wojciech Kiwacz

Producent: Sebastian Myłek

Występują: Anna Antoniewicz, Martyna Krzysztofik, Lena Schimscheiner, Krystian Durman, Jarek Widuch.

22 stycznia, 19:15 „Szwaczki”

Historia biednych szwaczek uwięzionych w męskiej szwalni życia, które tocząc swoje opowieści pełne frustracji i żalu stają się ofiarami polskiego mizoginizmu. To jedna z najciekawszych współczesnych sztuk o kobietach! Przez stulecia poniżane, gnębione i bez jakichkolwiek praw; przemoc wobec nich stoi na porządku dziennym; gwałcone i poddawane niesprawiedliwym osądom, palone na stosie za innowierstwo; z ich zdaniem nigdy nie liczył się męski świat;  traktowane jako przedmioty choć bywają matkami i żonami; kobiety, które w państwie ISIS i wielu kulturach wschodnich są tylko przedmiotem noszenia płodów- oto obraz prawdziwych metaforycznych szwaczek. Sześć szwaczek, cudotwórczyni Maria Miracle sprzedające szczęście niczym akwizytorka oraz Krojczy, bez którego nie było by ich świata, a który staje się obiektem kobiecego gwałtu w imię odwetu- to bohaterowie opowieści o współczesnej przemocy wobec kobiet.

Paweł Sala

Reżyseria: Piotr Sieklucki

Muzyka: Paweł Harańczyk

Ruch sceniczny: Magda Maścianica

Obsada: Malwina Buss, Katarzyna Chorzępa, Natalia Onuch, Magda Maścianica, Paulina Dudzińska, Magdalena Kultys, Natalia Matuszek

Bilety na premierę studencką w cenie 10 zł można zakupić online: https://ekobilet.pl/teatr-nowy-krakow

Rezerwacja: 12 426 45 06 lub http://biuro@teatrnowy.com.pl

Spektakle „Wszystkie misie lubią miód” oraz „Szwaczki” biorą udział w I etapie 22. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.