17-18 maja - Poznański Przegląd Teatralny KIERUNEK ZWIEDZANIA

17-18 maja – Poznański Przegląd Teatralny KIERUNEK ZWIEDZANIA

Poznański Przegląd Teatralny „Kierunek Zwiedzania” powstał jako oddolna inicjatywa kilku twórców związanych z teatrem offowym.

Tradycje poznańskiej alternatywy teatralnej sięgają kilku dziesięcioleci. Stąd wywodzi się Teatr Ósmego Dnia, Teatr Biuro Podróży, Teatr Porywacze Ciał czy Teatr Strefa Ciszy. Z takim teatrem kojarzyła się także pierwsza dekada Festiwalu Malta. Obok wymienionych zespołów, w Poznaniu funkcjonuje z powodzeniem cały zastęp innych offowych artystów i to właśnie ich chcielibyśmy zaprezentować proponując inny „Kierunek Zwiedzania” poznańskiej alternatywy. Pierwszego dnia przeglądu proponujemy spotkanie z Teatrem Usta Usta Republika, który pokaże spektakl „Ukryte”. Cechą charakterystyczną tej grupy jest nietypowe podejście do widza i przestrzeni. Tak będzie i tym razem. Dzień drugi to spotkanie z monodramem. W ciągu jednego wieczoru publiczność podążać będzie szlakiem wytyczonym przez trzy spektakle. Rozpoczniemy monodramem ”Podziemie” Piotra Zawadzkiego, opartym na tekście Dostojewskiego, następnie przeniesiemy się w gorącą atmosferę „rewolucji ACTA” za sprawą grupy AnonyMMous.org i monodramu „WTF?!”, a w finale Janusz Stolarski zabierze nas w wędrówkę z „Grabarzem Królów”, która będzie okazją do spotkania z teatrem w przestrzeniach zgoła nieteatralnych. Proponowanym repertuarem chcielibyśmy przełamać stereotypowe myślenie o teatrze offowym i pokazać go w nietypowych odsłonach. Podczas dwóch dni przeglądu spotkamy się z artystami po szkołach teatralnych (Zawadzki, Stolarski, Pawłowski) którzy z wyboru zwrócili się w stronę teatru offowego. Z drugiej strony publiczność, która być może kojarzy Teatr Usta Usta Republika z dużymi projektami site-specific (spektakl „Radioaktywni”, w którym widzowie poruszają się 25 taksówkami czy „Ambasada” grana przez 25 aktorów w całej przestrzeni poznańskiego Zamku Cesarskiego) tym razem będzie miała okazję spotkania
z nietypową, wręcz kameralną grą ze zmysłami widza, na czterech aktorów.

Warte podkreślenia jest oddolne, wręcz społeczne tworzenie tego przeglądu, bez dofinansowania, i wsparcia miejskiego. Bilety na każdy spektakl kosztować będą symboliczne 10 zł, a karnet na cały przegląd 30 zł. Chcemy w ten sposób zachęcić do udziału w całym wydarzeniu, tak aby w skondensowanej formie skonfrontować widza z aktualną kondycją poznańskiego offu i pokazać, że alternatywa w Poznaniu trwa cały rok.

Więcej informacji na stronie:

facebook.com/KierunekZwiedzania

www.kierunekzwiedzania.org

Program:

17.05.2014 Sobota

g. 19.00 „Ukryte” – Teatr Usta Usta Republika (Republika Sztuki Tłusta Langusta)

18.05.2014 Niedziela

g. 18.00 „Podziemie” – Piotr Zawadzki (Republika Sztuki Tłusta Langusta)

g. 19.30 „ WTF?!” – Grupa AnonyMMous.org (Sala Teatru Ósmego Dnia)

g. 21.15 „ Grabarz królów” – Janusz Stolarski (zbiórka przed wejściem do Teatru Ósmego Dnia)

Adresy miejsc prezentacji:

– Republika Sztuki Tłusta Langusta, ul. Gwarna 11, Poznań

– Sala Teatru Ósmego Dnia, ul. Ratajczaka 44, Poznań

– Skłot OD:ZYSK, Ul. Paderewskiego

Ceny biletów:

10 zł lub 30 zł (karnet na wszystkie spektakle)

Rezerwacje biletów:

+48600889962

kierunekzwiedzania@gmail.com

www.kierunekzwiedzania.org