14.12.2012 – premiera spektaklu „Podwórko Korczaka” Teatru HOTELOKO

„PODWRÓKO KORCZAKA”

na podstawie tekstów i dzienników Janusza Korczaka

Reżyseria i dramaturgia: Paweł Paszta

Scenografia: Ewelina Brudnicka

Muzyka: Mateusz Dębski

Projekcje wideo: Thomas Harzem

Obsada: Alicja Dąbrowska, Agata Życzkowska, Marcin Chochlew, Włodzimierz Press

Produkcja:  Teatr HOTELOKO

Współpraca: Teatr Kamienica

Producent: Agata Życzkowska//Fundacja Rozwoju Teatru ‘NOWA FALA’ [frt:nf]

Premiera: 14.12.2012/PIĄTEK godz. 20:00

Kolejny spektakl 16.12.2012/NIEDZIELA godz. 20:00

TEATR KAMIENICA, Piwnica Warsza, Al. Solidarności 93, Warszawa

„Podwórko Korczaka” idzie za myślą Janusza Korczaka: pokazuje świat oczami dziecka. Dorośli aktorzy rozmawiają językiem czystym, prostym i  w tym sensie dziecinnym – próbują odkryć istotę ludzkich relacji. Historia z getta, oparta na autentycznych wydarzeniach uchwycona w dramaturgii iście podwórkowej: od śmiechu i beztroskich rozmów, przez filozofię, awanturę, po płacz i łzy. Sceny zabawne przeplatane monologami z „Pamiętnika z getta”. Autorski projekt z ważną rolą muzyki na żywo. Spektakl przeznaczony jest dla młodzieży i widzów dorosłych. Projekt otrzymał patronat honorowy Rzecznika Praw Dziecka oraz Muzeum Żydów Polskich w Warszawie. Spektakl realizowany dzięki dotacji Instytutu Książki w ramach obchodów Roku Korczakowskiego, wspierany przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej. /Gefördert aus Mitteln der Stiftung für deutsch-polnische Zusammenarbeit /.

http://teatrkamienica.pl/

www.fundacjarozwojuteatru

www.facebook/TeatrHoteloko

 

Biogramy artystów:

PAWEŁ PASZTA – reżyser. Ukończył Wydział Mechatroniki Politechniki Warszawskiej oraz Wydział Reżyserii Akademii Teatralnej. Jako asystent reżysera pracował z Natalią Babińską przy „Halce Wileńskiej”, Jarosławem Kilianem przy „Pinokiu”, Mikaelem Marmarinosem przy „Placu : Apokalipsa” i Grażyną Kanią przy „Sierotach”. Ukończył międzynarodowy kurs Teatru i Kultury Japońskiej organizowany przez UNESCO Chair w Bukareszcie pod okiem mistrzów nō, butō i kabuki. Jest instruktorem dramy i prowadzi zajęcia teatralne z młodzieżą. Wyreżyserował spektakle: „ Scenariusz dla trzech aktorów” oraz

AGATA ŻYCZKOWSKA –aktorka i producent. Ukończyła Wydział Aktorski PWSFTvi Tw Łodzi w 2001r. Współpracowała m. in. z Iwoną Kempą, Waldemarem Zawodzińskim, Pawłem Szkotakiem. Otrzymała wiele nagród w tym dla Najlepszego Młodego Aktora w sezonie 2001/2002 w Teatrze Polskim w Bydgoszczy. Stworzyła od podstaw magazyn społeczno-kulturalny “RAZEM”, który prowadziła przez 4 lata jako Redaktor Naczelna. Jest inicjatorką powstania Fundacji Rozwoju Teatru ‘NOWA FALA’ oraz Teatru HOTELOKO. Jest producentem wszystkich projektów Fundacji, w których często bierze udział także jako aktorka: “Turista”, Marius von Mayenburg, reż. Thomas Harzem, „Pracownia Ludica” – współpraca z Enczima Teatro w Madrycie, „Końce świata”, Marc Becker, reż. Karolina Kirsz.

ZUZANNA SREBRNA – scenograf. Jest absolwentką ASP w Warszawie. Otrzymała dyplom na Wydziale Rzeźby w pracowni prof. Antoniego Janusza Pastwy (2010) oraz licencjat w Katedrze Scenografii. W ramach Programu Erasmus w Istambule zrealizowała performance (Eglen Eylem), a także brała udział I Międzynarodowym Sympozjum Metalu w miejscowości Karabuk. Twórca scenografii  realizacji plenerowych, uczestnik sympozjów rzeźbiarskich w kraju i za granicą. Współpracuje z Akademią Teatralną w Warszawie. Jest autorem scenografii do spektaklu „Artaud. Sobowtór i jego teatr” w reżyserii Pawła Passiniego w Teatrze Studio w Warszawie, a także „Słownika Chazarskiego” w teatrze im. J. Kochanowskiego w Opolu.

MATEUSZ DĘBSKI – kompozytor i pianista. Ukończył szkołę muzyczną im. E. Młynarskiego w klasie fortepianu oraz średnią szkołę muzyczną im. Fryderyka Chopina przy w Warszawie w klasie klarnetu, a następnie Uniwersytet Muzyczny im. Fryderyka Chopina – Wydział Kompozycji (dyplom w 2011r.). Laureat kilku ogólnopolskich konkursów. Ma za sobą debiut symfoniczny w Filharmonii Wrocławskiej. Współpracuje jako kompozytor lub pianista przy kilku spektaklach w repertuarze teatrów, m.in. Teatr Ateneum oraz Teatr Polski w Warszawie. Współtwórca grupy kabaretowej Macież . Otrzymał „nagrodę specjalną za wysoki poziom” jako akompaniator przy Festiwalu „Pamiętajmy o Osieckiej”.

THOMAS HARZEM – artysta wideo. Ukończył Szkołę Sztuki Wizualnej “CIMdata” w Berlinie (2000). W Teatrze Wytwórnia w Warszawie był reżyserem, autorem scenografii, adaptacji i wideo projekcji przy trzech spektaklach: „Polowanie na szczury” P. Turrini’ego na motywach utworu Willarda Manusa , „O lepszy świat” R. Schimmelpfenninga oraz „1 2 3 4 Baba Jaga Patrzy”. Ponadto współpracował z Michałem Zadarą, Janem Peszkiem, Łukaszem Kosem,  Pawłem Szkotakiem. Zrealizował projekt Międzynarodowego Festiwalu WARSZAWA CENTRALNA 2010 ‘MIGRACJE’ pt. “TURISTA” na podstawie sztuki Mariusa von Mayenburga

WŁODZIMIERZ PRESS – aktor. Ukończył warszawską PWST w 1963 roku. Występował w wielu teatrach m.in. w warszawskich teatrach Kwadrat i Dramatycznym. Współpracował z Jerzym Grzegorzewskim, u którego zagrał m.in. w spektaklach „La Bohème”, „Wujaszek Wania” i „Cztery komedie równoległe” w Teatrze Studio w Warszawie, a następnie w „Operetce” Gombrowicza w Teatrze Narodowym. Jego debiut filmowy to „Rozwodów nie będzie”, a jako scenarzysta zadebiutował w filmie „Na dobranoc”. Popularność przyniosła mu rola Grigorija w serialu „Czterej pancerni i pies”. Jest także aktorem dubbingowym.

ALICJA DĄBROWSKA – aktorka. Ukończyła warszawską  Akademię Teatralną w 2006 roku. Zagrała m.in. w dyplomie „Trzy siostry” w reż. Agnieszki Glińskiej. Przez dwa lata była związana z Teatrem Witkacego w Zakopanem, gdzie zagrała m.in. w spektaklu „Between” w reż. Andrzeja Dziuka. Ponadto wystąpiła w spektaklu ,,Oto idzie Panna Młoda” w reż. Grzegorza Chrapkiewicza w Teatrze Komedia w Warszawie. Otrzymała Nagrodę im. Andrzeja Nardellego za najlepszy aktorski debiut  w sezonie2007/2008 za rolę Abigail Williams w spektaklu „Czarownice z Salem”. Zagrała m.in. w filmach ,,Katyń” reż. Andrzej Wajda, ,,Świadek koronny” reż. JSypniewski oraz ,,Rewers” reż. Borys Lankosz.

MARCIN CHOCHLEW – aktor. Ukończył PWSFTviT w Łodzi w 1999 roku, gdzie z dyplomem „Niezidentyfikowane szczątki ludzkie oraz prawdziwa natura miłości” Brada Frasera, w reżyserii Jana Maciejowskiego, zdobył Grand Prix za najlepszy spektakl, na międzynarodowym festiwalu szkół teatralnych w Brnie. Aktualnie na deskach teatralnych można go zobaczyć w przedstawieniu „Scenariusz dla trzech aktorów” Bogusława Schaeffera na kameralnej scenie Mazowieckiego Teatru Muzycznego w Warszawie oraz spektaklu „Para Para” Witolda Bielińskiego granego w różnych ośrodkach kultury w całej Polsce. Grał m.in. w serialach „Plebania”, „M jak Miłość”, „Czułość i Kłamstwa” i „Na Wspólnej”.

TEATR HOTELOKO powstał z inicjatywy aktorki i producentki Agata Życzkowskiej w 2011 roku. Działa pod skrzydłami Fundacji Rozwoju Teatru ‘NOWA FALA’ [frt:nf]. Głównym celem jest tworzenie spektakli teatralnych we współpracy z zagranicznymi artystami. Nazwa teatru jest ściśle związana z ideą: Teatr HOTELOKO nie ma swojej stałej siedziby, a twórcy mogą pracować zarówno w Warszawie, w Madrycie, jak i w innych miejscach na świecie. Teatr nie ma też stałej grupy artystów, do kolejnych projektów zapraszani są różni twórcy, którzy skupiają się wokół Agaty Życzkowskiej. Pierwszy spektakl „PRACOWNIA LUDICA №2” został zrealizowany przy współpracy z ENCZIMA Teatro z Madrytu. Kolejna produkcja to „Końce świata” niemieckiego autora Marca Beckera w reżyserii Karoliny Kirsz. „Podwórko Korczaka” to trzeci spektakl Teatru HOTELOKO.