Sposób na rewizora (Rewizor)

Sposób na rewizora (Rewizor)

Musi być przemyślany. Musi sprawiać, żeby widz oszukał siebie udając, że nie zna zakończenia. Że nie wie, kim jest postać-zagadka z tytułu. Musi sprawić, żeby widz oddał się formie, a nie treści. Tego wymagają statystyki, jakimi cieszy się komedia Nikołaja Gogola – niemal 200 lat na scenie w 200 krajach świata. Jerzy Stuhr znalazł swój sposób na Rewizora. Pokaże go największej w Polsce publiczności już 24 listopada w Teatrze Telewizji.

Teatralni reżyserzy przyzwyczaili się pokazywać ten nieodłączny element każdego teatralnego repertuaru na dwa sposoby. Po bandzie klasycznie – z XIX-wiecznymi strojami i magią zaściankowego rosyjskiego grodu – lub nowocześnie, biorąc pod lupę korupcję jako przywarę skapitalizowanego narodu. Wersja Teatru Telewizji jest wypadkową tych dwóch koncepcji. Połączenie wersji klasycznej i nowoczesnej jest tak gustowne, że aż trudne do destylacji – kostka brukowa i znaki drogowe wtapiają się w tło jazdy konnego powozu. Reżyser dał widowni wolną rękę w kwestii zlokalizowania akcji na osi czasu. Toż to dzieło uniwersalne!

Teatr telewizji ma większe możliwości niż inne sceny. Twórcy Rewizora wykorzystują ten atut, fundując nam bogatą scenografię. Stary Sącz, urokliwe małopolskie miasteczko, posłużył jako miejsce akcji. Jako jedno z najstarszych polskich miast ma nie tyle zabytkowa architekturę, co swoistą plastyczność i przyjemne dla oka barwy. Obraz udoskonala sposób filmowania. Szybkie cięcia i zbliżenia kadru przypominają ujęcia kinowe.

Rewizor jest komedią sytuacyjną opartą w dużej mierze na komicznych dialogach. Tekst śmieszy tym bardziej, bo opatrzony jest aktorskim kunsztem Agaty Kuleszy, Jerzego Stuhra i Dariusza Gnatowskiego. Reżyser zdecydował się obsadzić w głównych rolach debiutantów. Adam Serowaniec i Nina Minor, pierwszy raz na ekranie, spisali się bez zarzutu.

Przedpremierowy pokaz spektaklu w kinie Muranów był zapowiedzią nowej jakości Teatru Telewizji, którego widownia zobaczy słynną sztukę Gogola na antenie TVP1. Bo to Rosjanie mają swojego rewizora. My mamy swojego Nikodema Dyzmę. Swoje prowincje, stolice i urzędników mamy wszyscy.

Izabela Lewkowicz, Teatralia Warszawa
Internetowy Magazyn „Teatralia” 114/2014

Teatr Telewizji

Rewizor

według Nikołaja Gogola

reżyseria: Jerzy Stuhr

zdjęcia: Jolanta Dylewska

kostiumy: Zofia de Inez

scenografia: Ryszard Melliwa

obsada: Agata Kulesza, Piotr Cyrwus, Grzegorz Mielczarek, Zbigniew Zamachowski, Dariusz Gnatowki, Jerzy Stuhr, Nina Minor, Adam Serowaniec

premiera: 24 listopada 2014