12. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek 13-17.10 w Katowicach

12. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek 13-17.10 w Katowicach

13 października kolorowa maszyna do otwierania festiwali (jest taka naprawdę) zostanie otwarta z radosnym hałasem już po raz dwunasty. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek KATOWICE – DZIECIOM, organizowany przez Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Katowice oraz Polskiego Ośrodka Lalkarskiego POLUNIMA potrwa tylko 5 dni, ale będzie się działo dużo i ciekawie.

Tegoroczna edycja przypada na jubileuszowy sezon Teatru Ateneum obchodzącego 70-lecie swego istnienia, będzie więc miała szczególny charakter. Katowiccy lalkarze świętować zamierzają jednak skromnie, przede wszystkim prezentując się poza konkursem w przedstawieniach z najnowszego repertuaru. Festiwalowi goście zobaczą zatem „Krawca Niteczkę” Zbigniewa Głowackiego, „Tylko jeden dzień” Martina Baltscheita, „Szczurołapa” Bogumiły Rzymskiej, baśń Tankreda Dorsta „Amelka, Bóbr i Król na dachu” oraz przygotowany w ramach 250-lecia Teatru Publicznego w Polsce „Lament w Galerii” Krzysztofa Bizia.
Jubileuszową niespodzianką okaże się z pewnością wystawa fotografii z „Operetki” Witolda Gombrowicza; tym bardziej, że znajdzie się na nich cały ponad 50-osobowy zespół teatru! Autorem zdjęć jest Przemek Wiśniewski (Teatr FOTOgrafii), wernisaż zaplanowano na 13 października w Galerii Ateneum.
Wśród teatrów walczących o nagrody – przypomnijmy, że są to Nagrody Prezydenta Miasta Katowice za najlepszy spektakl i najlepsze role aktorskie oraz Dyplom Honorowy POLUNIMA i Nagroda Śląskiego Oddziału ZASP za animację – zobaczymy 9 zespołów z 6 krajów (Francji, Grecji, Izraela, Polski, Słowacji i Włoch). Międzynarodowe jury obradować będzie pod przewodnictwem Marka Waszkiela. Po raz pierwszy na festiwalu pojawi się jury dziecięce.
Poza konkursem wystąpią Bábkové divadlo ze słowackich Koszyc, Olsztyński Teatr Lalek, Teatr Sztuk z Oleśnicy oraz studenci białostockiego Wydziału Sztuki Lalkarskiej PWST w Warszawie.
Widowiska, które znalazły się w tym roku w programie Festiwalu „Katowice – Dzieciom” zainteresują i małych i nieco większych widzów z dorosłymi włącznie – każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Będzie niejedna okazja do wzruszeń i poważnej zadumy, ale też pogodnego uśmiechu czy beztroskiej zabawy. Zobaczymy klasyczne techniki lalkowe i spektakle, gdzie lalka rozumiana jest bardziej swobodnie, jako szeroko pojęty animant, którym stać się może np. zwykły przedmiot czy ciało aktora.
Przedstawienia grane będą na 5 scenach – w Ateneum, Galerii, Pałacu Młodzieży, Kinoteatrze Rialto oraz Galerii Katowickiej (Wyższy Poziom).
Zaplanowano również czytanie współczesnego tekstu dla teatru lalek i promocję „Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży” wydawanych przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu. Ponadto w miejskich domach kultury dzieci wezmą udział w działaniach warsztatowych, organizowanych wspólnie z Instytucją Kultury Katowice – Miasto Ogrodów; poprowadzą je aktorzy m.in. z Izraela, Grecji i Włoch. Wyjątkową atrakcją będą zajęcia z chilijskim lalkarzem José Alvarezem, który przyjedzie do Katowic tylko na warsztaty. Jak podczas poprzednich edycji, ukazywać się będzie gazeta festiwalowa „Laluś”.

12. MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL TEATRÓW LALEK „KATOWICE – DZIECIOM”
JUBILEUSZ 70-LECIA ŚLĄSKIEGO TEATRU LALKI I AKTORA ATENEUM
pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Katowice
oraz Polskiego Ośrodka Lalkarskiego POLUNIMA
13 – 17 października 2015 (w ramach Europejskiego Tygodnia Demokracji Lokalnej)

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.