11. MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL TEATRÓW LALEK „KATOWICE – DZIECIOM” (15-19.10.2013)

plakat 11 festiwalu, mały„Katowice – Dzieciom” w nowej formule

Dwa lata temu Teatr Ateneum świętował pierwszy jubileusz organizowanego przez siebie Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek „Katowice – Dzieciom”. Jego okrągła, dziesiąta edycja zamknęła pewien etap, organizatorzy uznali więc, że nadszedł czas na zmiany.

Jedenasta odsłona odbędzie się już w nowej formule biennale. Przy okazji zmienił się dotychczasowy, związany z Dniem Dziecka termin – imprezę przeniesiono na połowę października, włączając się w obchody Europejskiego Tygodnia Demokracji Lokalnej.

W konkursowych zmaganiach uczestniczyć będzie 11 teatrów z 6 krajów (Białorusi, Hiszpanii, Kanady, Polski, Rosji i Włoch).

W programie przeważają propozycje dla najmłodszych dzieci, również dla tzw. „najnajów”, czyli nawet 6-miesięcznych maluszków (jak „Bajka-Zjajka” Teatru Dzieci Zagłębia). Już roczne dzieci mogą obejrzeć malarskie, poetyckie przedstawienie z hiszpańskiej La Zubii, niewiele starszym spodoba się interaktywna, żartobliwie przedstawiająca upływ czasuOpowieść o drzewie” z Montrealu, czy też kameralne, oparte na muzyce i działaniu formą „Che sì che no” znanego zespołu Drammatico Vegetale z Rawenny. Do podobnego adresata kierowane są łódzkie „Pokolorowanki”, gdzie farby i dźwięki tworzą świat kolorów. Trochę większe maluchy bawić się będą znakomicie na „Czerwonym Kapturku” w niekonwencjonalnej (chociaż lalkowej) wersji Teatru Animacji z Poznania.

Starsze dzieci (i dorosłych) zachwyci z pewnością „Złoty klucz” bielskiej Banialuki – świetny tekst, drewniane lalki, wyraziste kreacje. Rosja przywiezie muzyczny „»Album dziecięcy« Czajkowskiego”, pomysłowe, chwilami liryczne, innym razem żartobliwe obrazki sceniczne w różnych konwencjach.

W plenerze ulicy Mariackiej pokaże się Adam Walny ze swoją wielozadaniową lokomotywą (główny element scenografii) w ciekawej inscenizacji, opartej na rodzinnych zapiskach. „Dziadek” to propozycja zdecydowanie familijna, bo oryginalny pomysł i dystans do przedstawianej historii sprawi radość nie tylko dzieciom, ale i dojrzałym teatromanom.

Jak zwykle będzie można zobaczyć i porównać różne formy, jakimi posługuje się dzisiejszy teatr lalek – będą marionetki, teatr cieni, ale i piasek, kamienie czy włóczka. Z jednej strony Olsztyn ze swoją urokliwą, delikatną lalkową miniaturą, z drugiej duża inscenizacja z Witebska inspirowana baśniami i teatrem Wschodu.

Poza konkursem wystąpi Marcin Jarnuszkiewicz w autorskim „Homework” – wymagającym dużego skupienia, egzystencjalnym spektaklu dla dorosłych.

Zanim jury ogłosi werdykt, gospodarze zagrają jeszcze baśń „O Smoku Grubeloku” w reżyserii zmarłego niedawno czeskiego twórcy, Petra Nosálka.

W ramach imprez towarzyszących w Galerii Ateneum odbędzie się wernisaż wystawy malarstwa Beaty Wąsowskiej (utalentowanej kolorystki, uczennicy Jerzego Dudy-Gracza i Macieja Bieniasza), z kolei w pięciu miejskich domach kultury dzieci wezmą udział w działaniach warsztatowo-edukacyjnych z obszaru teatru lalek, współorganizowanych przez Instytucję Kultury Katowice – Miasto Ogrodów. Zajęcia poprowadzą aktorzy z Hiszpanii, Kanady, Rosji i Włoch oraz Adam Walny.

W sumie zaplanowano 25 przedstawień; na obu scenach Ateneum, w Teatrze Śląskim oraz w Kinoteatrze Rialto wystąpi 13 zespołów.

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego