11-21.05.2017 | V edycja Międzynarodowego Festiwalu Tańca Współczesnego Kroki  | KRAKÓW

11-21.05.2017 | V edycja Międzynarodowego Festiwalu Tańca Współczesnego Kroki | KRAKÓW

Tegoroczna, V edycja Międzynarodowego Festiwalu Tańca Współczesnego Kroki, odbędzie się w dniach 12 – 21 maja 2017 roku. Zobaczymy 14 spektakli zrealizowanych przez artystów z 10 krajów, w tym 6 polskich produkcji. W koprodukcji festiwalowej powstaje spektakl niesfornej gwiazdy niemieckiej sceny tańca Constanzy Macras i jej zespołu DorkyPark.

V edycja Festiwalu Kroki pod hasłem Skonfliktowani? ma na celu prezentację spektakli, które diagnozują stan współczesnej ludzkiej wspólnoty. Czy zawsze jesteśmy ze sobą tak samo? Czy coś zmieniło się między nami ostatnio? Co znaczy „my” w świecie zdominowanym przez „ja”? Wspólnie z widzami, poprzez ciało i ruch tancerzy, spróbujemy rozpoznać „wspólnotowość” na poziomie społeczeństw, narodów, zespołów, grup, rodzin, par. Ogniska konfliktów i płaszczyzny porozumienia, napięcia społeczne i wzajemne pojednania – polityczna retoryka globalnych konfliktów odsłania rzeczywistość zakorzenioną w ciele, w zmysłach, w intymnym kontakcie. Chcemy by tegoroczny tytuł Skonfliktowani? stał się naszą podłogą, wspólną platformą do prezentacji artystów z tych miejsc na ziemi, w których wybuchały i wybuchają konflikty i takich, które stały się miejscem schronienia, nową wspólnotą dla uciekających przed atakami.

W dziesięć festiwalowych wieczorów pokazanych zostanie 14 spektakli: 6 spektakli grupowych, 6 spektakli solowych, duet i spektakl dla najmłodszych widzów. Festiwal będzie się odbywał na kilku scenach: na Scenie Małopolskiego Ogrodu Sztuki, na Scenie Miniatura Teatru Słowackiego, oraz w Domu Rzemiosł (dawny Lamus) przy ulicy Radziwiłłowskiej. Zobaczymy produkcje choreografów z Australii, Wenezueli, Brazylii, Argentyny, Izraela, Ukrainy, Egiptu i Polski.

Mocna w tegorocznej edycji będzie reprezentacja polskich artystów. Twórcy festiwalu chcą by Kroki prezentowały najnowsze projekty tak zagranicznych jak i rodzimych artystów oraz produkcje powstające w wyniku międzynarodowej współpracy. W tym roku polscy tancerze wystąpią pod m.in. pod kierunkiem Rosalind Crisp oraz Davida Zambrano. Zobaczymy też koprodukcję Festiwalu: spektakl Constanzy Macras i jej zespołu DorkyPark. Ceniona choreografka z Argentyny pracująca na co dzień w Niemczech zaprosiła do współpracy egipskiego choreografa i performera Adhama Hafeza. Spektakl Electrodomestics zaprosi nas do… kuchni, do wspólnego gotowania, które jest jedną z tych czynności, które łączą ale i konfliktują ludzi. W muzyczno-kabaretowej formie mistrzowie sztuki tanecznej zaproszą widzów do pracy nad przyrządzaniem scenicznych znaków, a potem ich wspólnej degustacji.

W kilku spektaklach wykorzystana zostanie muzyka na żywo, Marcin Masecki zagra na pianinie w koncercie-spektaklu Mazurki, do którego zatańczą Ilona Trybuła, Małgorzata Haduch, Marysia Zimpel i Paweł Grala. Muzycy będą towarzyszyć tancerzom także w Elektrodomestics Contazy Macras oraz w Świcie nowych dni Anny Godowskiej i Sławka Krawczyńskiego.
Najlepsi polscy performerzy wystąpią w pokazach solowych, zobaczymy: Aurorę Lubos, Leszka Bzdyla i Annę Steller.

Festiwal otworzy hipnotyzujący spektakl szwajcarskiej grupy Alias, pod dyrekcją Brazylijczyka Guilherme Botelho. W brawurowym Antes dwunastu nagich tancerzy zabierze widzów w podróż do pierwotnej wspólnoty, kiedy to istota ludzka zdawała się wartością samą w sobie, a potencjalne konflikty eliminowała konieczna do przetrwania współpraca. Z kolei lęki i frustracje współczesnego społeczeństwa rozczytają przez strony erudycyjnych pism George’a Bataille’a Anna Godowska i Sławek Krawczyński w przedstawieniu Świt nowych dni. Na koniec australijska choreografka Rosalind Crisp w swoim improwizowanym back to bone rozbierze taniec na czynniki pierwsze, by poszukać zagubionej uważności.

Bezpośrednie odniesienia do ognisk zapalnych na świecie i dokumentalną wnikliwość znajdziemy w dwóch pracach: Archive izraelskiego choreografa urodzonego na Białorusi Arkadiego Zaidesa oraz polskiej choreografki i performerki Aurory Lubos Witajcie/Welcome. Natomiast Leszek Bzdyl wraca do swojego performance‘u Strategia sprzed trzynastu lat, by odczytać go w zmienionych okolicznościach. Legendarne postacie polskiej sceny tańca, Wojciech Mocniej i Anna Krysiak, powrócą do wspólnego tańca po dziesięcioletniej przerwie, ich duet ma tytuł Uję(Ci). Trzy intymne sola: Adi Weinberg Living Leaving, Anny Steller Solove i Daniila Belkina Leaning on dopełniają całości krajobrazu, pozwalając widzom przejść łagodnie z makro do mikro świata.

Tegorocznym Krokom towarzyszyć będzie wystawa Poruszenia Marty Ankiersztejn, jednej z najlepszych fotografek teatru tańca w Polsce. Jak co roku zaprosimy widzów na projekcje filmowe, wśród nich na dokument „Mr Gaga”, o życiu i twórczości jednego z najwybitniejszych na świecie choreografów Ohada Naharina oraz weźmiemy udział wymyślonych przez niego lekcjach gagi – odbędą się lekcje dla profesjonalistów i dla amatorów. Pokażemy filmy z Short Waves Festiwal i rejestracje spektakli Constanzy Macras.

Małe Kroki, to część festiwalu przeznaczona dla dzieci, w tym roku najmłodsi będą mogli wziąć udział w interaktywnym przedstawieniu up side down Dalija Acin Thelander i Karen Levi oraz, wspólnie z rodzicami, w warsztatach ruchowych.