11 - 20.05.2018 | Festiwal KRoki| Kraków

11 – 20.05.2018 | Festiwal KRoki| Kraków

KRoki 2018: Otwórz się na taniec

Spektakle, warsztaty, lekcje, projekcje i spotkania. Na scenach i w krakowskim plenerze. Dla miłośników tańca współczesnego, ale też laików, którzy szukają niepowtarzalnych wrażeń artystycznych. 11 maja pod hasłem „Dialogujący” rusza 6. edycja międzynarodowego festiwalu KRoki. Jego kuratorką jest Jadwiga Majewska.

To jedyne tego typu w Małopolsce cykliczne wydarzenie, które pokazuje tak szerokie spektrum tańca współczesnego. Od solowych występów artystów- choreografów po spektakle formacji teatralnych. Międzynarodowy Festiwal Tańca Współczesnego KRoki to przegląd oryginalnych inscenizacji z całego świata i jednocześnie możliwość indywidualnego zgłębiania tajników tańca. Różnorodny program festiwalu obejmuje spektakle, działania performatywne, projekcje, spotkania, lekcje i warsztaty. W tym roku odbywają się one nie tylko na scenach, ale też w plenerze. Wśród adresatów festiwalu jest również najmłodsza wiekiem publiczność.

Przy wspólnym stole

Każdej edycji KRoków towarzyszy hasło porządkujące bogatą ofertę programową. W tym roku brzmi ono „Dialogujący”. – Zapraszamy do otwarcia się na innych, na odmienność, zachęcamy do uwolnienia dobrej woli i pozytywnej energii – zachęca kuratorka Jadwiga Majewska. Program festiwalu ma w pełni odzwierciedlać ten przekaz: Dialog międzykulturowy prowadzony przez artystów tańca bywa niezwykle sugestywnym przekazem wiedzy o innych. Dlatego ze sceny przemówią do nas różne języki ruchu, i różnie zapewne będziemy na nie odpowiadać.

O tym zróżnicowaniu świadczy choćby lista zaproszonych na festiwal gości. Przed publicznością wystąpią tancerze i formacje nie tylko Polski, ale też Litwy, Szwajcarii, Austrii, Włoch oraz Izraela. W tym ostatnim przypadku, będą to projekty o szczególnej wymowie. Związane z obchodzonymi w 2018 roku i przez Polskę i przez Izrael państwowymi rocznicami.

Materialnym symbolem dialogu, dobrego spotkania jest pojawiający się w festiwalowych spektaklach i projekcjach stół – przedmiot całym swoim symbolicznym i materialnym ciężarem łączący wszystkich przy tym, co wspólne – wyjaśnia Majewska.

Place zabaw, lumpeksy, laboratoria

Spektakle tegorocznej edycji KRoków zaskoczą widzów zarówno oryginalną choreografią, jak też doborem nietypowych rekwizytów czy oprawy wizualnej. Festiwal zainauguruje „Tabula” szwajcarskiej Compagnie Linga. Autorzy choreografii – Katarzyna Gdaniec i Marco Cantalupo proponują widzom śledzenie swoistej gry, którą toczy między sobą ósemka tancerzy. W tym niezwykłym spektaklu scena to zmienna substancja, przemieniająca się w tysiące placów zabaw, gdzie podejmowane są najbardziej nieprawdopodobne sojusze i wrogie działania. Analogiczną, wieloznaczną treść przyniesie także przedstawienie zamykające festiwal – „Dzisiaj, wszystko”, jubileuszowa inscenizacja Teatru Dada von Bzdülöw, z choreografią Jakuba Truszkowskiego i muzyką m.in. Mikołaja Trzaski.

Oryginalny punkt wyjścia cechuje spektakl produkcji Komuna / Warszawa pt. „Europa. Śledztwo”. Trzy artystki: Magda Jędra, Weronika Pelczyńska oraz Iza Szostak, zapraszają publiczność do gigantycznego europejskiego lumpeksu pełnego fantazji z drugiej ręki i zużytych marzeń o przyszłości. W kolażu improwizacji i sieci widocznych i niewidzialnych połączeń tancerki badają relacje między tym, co odległe, globalne i tym, co osobiste.

W osobliwe laboratorium przemieni scenę nowohucka Grupa Wokół Centrum. Spektakl „spectral layers of movement” (na podstawie pomysłu Marcina Janusa i Grzegorza Kaliszuka) to interdyscyplinarny projekt łączący świat tańca, multimediów i dźwięku w wielowarstwowej instalacji. Twórcy proponują spojrzenie na ruch przez pryzmat technologii i wykorzystujących ją zabiegów z muzyką oraz projekcjami interaktywnymi na żywo. 

Obok spektakli bazujących na zbiorowej obsadzie lub multimediach, KRoki pozwalają na kontakt z bardziej kameralną sztuką taneczną. W tym roku będzie można zobaczyć solowe projekty Agaty Maszkiewicz, Annymarii Ajmone, Zofii Tomczyk, Ryszarda Kalinowskiego czy Adi Weinberg- Prejny. Nie zapomniano i o młodszych widzach. W ramach Małych Kroków m.in. wystąpi litewski Dansema Dance Theater, ze sztuką skierowaną do dzieci w wieku 0- 3 lat.

Wyjście do widza

Festiwalowe wydarzenia obejmą Scenę Miniatura, Scenę MOS oraz znajdujące się również w budynku MOS – salę kinową oraz Salę im. Ingardena. Ale KRoki to również popularyzacja tańca poza sceną. Wyjdziemy z budynków, zaryzykujemy otwartość w praktyce – zapowiada Jadwiga Majewska. Jedna z miejskich przestrzeni stanie się naturalną sceną, na której wystąpią artyści.

Tego typu przedsięwzięciem będzie „House Beating” austriacko- polskiej formacji pod wodzą Hygina Delimata. Instalacyjno-performatywny spektakl widzowie zobaczą w otwartej przestrzeni przed Gmachem Głównym krakowskiego Muzeum Narodowego. Dzięki ruchowej aktywności tancerzy powstanie działanie angażujące przechodniów, turystów, rozszerzające potencjalny krąg zainteresowanych, o tych nie zainteresowanych jeszcze, zapraszając wszystkich do dialogowania – wyjaśnia Majewska.

Szansę na bezpośredni kontakt z tańcem, również w praktyce, stworzy szereg wydarzeń warsztatowych skierowanych i do dorosłych (m.in. lekcje GAGA) i do młodych odbiorców (zajęcia z Moniką Kiwak). Program festiwalu uzupełnią także projekcje tanecznych filmów z Short Waves Festival, tym razem i z odrębnym polskim akcentem.

  1. edycja Międzynarodowego Festiwalu Tańca Współczesnego KRoki potrwa od 11 do 20 maja.